„Haldoklik” a Tejút
Galaxisunkban lelassult az új csillagok születése.

Egy amerikai és francia tudóscsoport a Tejút „elsorvadásának” jeleit fedezte fel. Erre a következtetésre a Galaxist körülvevő gyűrű megfigyelése következtében jutottak.
A csillagászok felfedezték, hogy rendkívül lelassult az új csillagok születése. A Misha Haywood által vezetett Párizsi Obszervatórium munkatársai, több tízezer csillagnak a kémiai összetételük alapján megállapították a korát, felhasználva a Sloan Digital Sky Survey projekt adatait, melynek célja galaxisok, csillagképek és spektrumok tanulmányozása.
Felfedezték, hogy a Tejúton a csillagok képződése már nyolc-tízmilliárd évvel ezelőtt megszűnt, majd egy idő után megint megújult, ám most már sokkal lassabb tempóban, bár elegendő gázzal rendelkezik. Akkor alakult ki egy vékony lemez.
Egy Galaxis életciklusát a benne lévő gázokból (főként hidrogénből és héliumból) és porból kialakult új csillagok jelentik. Ebből a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a Galaxis akkor is megszűnhet növekedni, ha elegendő gáz áll a rendelkezésére az új csillagok képződéséhez.
Korábbi bejegyzés: Rendhagyó napfogyatkozás március 9-én
A csillagképződés a gravitáció és más jelenségek, mint például a turbulencia harcának szintjére csökkent, mondta Katherine Alataló a Carnegie Obszervatórium csillagásza Pasadenában, aki nem vett részt a kutatásban.
Hasonló folyamatoknak kell végbemenniük más fejlődő spirális Galaxisban is.