Babonák, érdekességek augusztusban
A hónap Augustus császár tiszteletére kapta az augusztus nevet. Őseink e hónapot Aranyasszony (Bőség) havának nevezték, a régi kalendáriumokban pedig a legtöbbször a Kisasszony vagy Szűz hava elnevezésekkel találkozhatunk.

A régi parasztkalendáriumok szerint ebben a hónapban (augusztus 11-én) fejeződnek be az ún. „kutya napok". Az elnevezés a régi rómaiaktól ered, akik azt hitték, hogy a nyár közepén jellemző szélsőségesen magas hőmérsékletű időszak kialakulását az okozza, hogy a Szíriusz (Kutya csillag) - mely 1000-2000 évvel ezelőtt a legmelegebb nyári napokon a Nappal közel egy időben kelt - hozzáadja hőjét a Napéhoz. A rómaiak ezt a - július 3-ával kezdődő - negyven napos periódust, a nyár legforróbb napjait, nevezték el a kutya napjainak, vagyis 'caniculares dies'-nek, ami nálunk kánikulát jelent. Ez lehet a magyarázata, hogy miért mondjuk még ma is a nagy hőségre, hogy „kutya meleg" van.
Augusztusi hiedelmek és babonák:
· Italként nem javasolt méhsört inni, és a borozgatás is csak akkor megengedett, ha előtte útifüvet áztattunk a hordóban.
· Nem szabad ebben a hónapban eret vágatni.
· Augusztus szülöttei tiszta életűek, jó erkölcsűek, bátor szívűek, okosak, vállalkozásukban sikeresek.
· A termékenységben viszont nem szerencsések, s ha fiuk születik, felnőve kivándorolhat külföldre."
· "Augusztus 1-ét nem tartják szerencsés napnak. Sok helyen e napon nem dolgoztak, nem intéztek hivatalos ügyeket, nem házasodtak.
· Az ezen a napon leszedett gyógynövények különösen erősen hatnak, ezért már hajnalban ellepték az asszonyok a határt. A leszedett növényeket meggyújtották, és ezzel alaposan megfüstölték a betegeket.
· Augusztus 20-tól nem szabad nyílt vízben fürödni, mert ezzel magunkra haragíthatjuk a megzavart vízi szellemeket.
· Ez idő tájt kezdődik a csillaghullás. Senkinek ne áruljuk el, mit kívántunk, amikor meglátunk egy hullócsillagot, mert nem válik valóra.
Meteoprog.hu