Piroska napja – időjárás.
E naphoz fűződő regula:
„Ha Piroska napján fagy, negyven napig el nem hagy."

Január 18-án van Piroska névünnepe, a Magyar Katolikus Egyház Piroskát ókeresztény vértanúnak tekinti, a Debreceni-kódex említi legendáját, miszerint Claudiusz császár pogány áldozatra akarta kényszeríteni a megkeresztelt lányt, de mivel Piroska hű maradt a hitéhez, a császár több féle képpen kínozta, éjszakákon át imádkozott fogvatartottja börtönében. Oroszlánok elé vetették, megostorozták, mágjára küldték de az Úristen mindig megakadályozta, hogy baja essen. A császár persze azt gondolta, hogy ez csak az ördög műve lehet. Végül az Aventinus-hegy tövében fejezték le, ahol tiszteletére templomot emeltek.
Névnapjához időjárási jóslat fűződik: "Ha Piroska napján fagy, negyven napig el nem hagy!" Okulván az akkori telek legzordabb időszakából, ezen a napon a földművesek még inkább kímélték az állatokat, a lovakat sem fogták be.
A házasodni vágyó lányok ezen a napon piros kendőt kötöttek a nyakukba, fejükre, ezzel jelezték, hogy még ebben az évben férjhez mennek.
Egyébként pedig a Piroska nap előre jelzi, hogy a kemény téli időszak vége közeleg. A legenda szerint még a kőbálványok is ledőlnek imájára.