Gigantikus napfolt irányul bolygónk felé.
Legalább öt "M" osztályú napkitörést produkált az elmúlt 24 órában az AR 1339 névre keresztelt napfolt, mely egyre inkább Földünk felé fordul. A folytatásban további, erősebb kitörésekre számítanak a szakemberek.

Az elmúlt évek legnagyobb napfoltja november első napjaiban kezdett bolygónk felé nézni. Szakértők szerint a 40 ezer kilométer széles és kétszer ilyen hosszú folt jó eséllyel produkálhat erős napkitöréseket, amelyeket bizony meg fogunk érezni. Az AR 1339 november másodikán már produkált egy M4-es erősségű erupciót, melynek eredményeként egy méretes koronakilövellés szakadt ki a bolygóközi térbe, szerencsére nem a Föld felé.
A napfoltszörny az elmúlt 24 órában legalább öt "M" osztályú kitörést eredményezett, melyeknél erősebb erupcióra is bőven van esély a hétvégén. Az Ar 1339 delta osztályú mágneses mezővel bír, amely a legerősebb, "X" osztályú napkitörésekhez elegendő energiát is rejtegethet. Mivel a napfolt egyre jobban a Föld felé fordul, aóz esetleges napkitörések geoeffektivitása egyre nagyobb lehet.
A földrengésekhez hasonlóan a napkitöréseket is kategorizálják erejük alapján. A leggyengébbeket az "A" osztályba sorolják, amit a B, C, M, végül a legerősebb, az X követ. Az osztályokon belül kilencfokú skálán is osztályozzák a kitörést. Az osztályok között tíz a váltószám, azaz egy B-s kitörés tízszer erősebb egy A-s erupciónál. Egy, a Földet elérő erősebb napkitörés erejétől függően különböző mértékű zavart okozhat a rádióadásokban és akár az elektronikában is.
Forrás: Pécsi STOP/spaceweather.com