Szárazság Kínában - Hajózási tilalom a Jangcén
A kínai hatóságok hajózási tilalmat rendeltek el a Jangce középső szakaszán a térséget sújtó súlyos szárazság miatt - közölte csütörtökön a kínai kormány és sajtó. A hatóságok azután tiltották ki a hajókat, hogy ötven éve nem látott szintre csökkent a fontos hajózási útvonalnak számító folyó vízszintje.

A Kína középső részén található Hupej tartomány vízügyi hatósága kitiltotta a hajókat a Jangce középső folyásáról, miután veszélyes szintre csökkent a folyó vízszintje. A több mint kétszáz kilométeres szakaszt azért zárták le, hogy megakadályozzák a megfenekléseket. Az elmúlt két napban két hajó feneklett meg a Jangcén.
A vízügyi hatóság azt nem tudta megmondani, hogy mikor lesz újra hajózható a szakasz - írta a China Daily című kínai lap. A lap a hatóság egyik vezetőjétől úgy értesült, hogy egészen júniusig akadályozhatja a hajózást az alacsony vízszint.
A folyó középső szakaszán ötven éve nem volt olyan alacsony a vízszint, mint most - írta az újság. A vízügyi hatóság honlapján látható információ szerint Vuhan városnál mindössze három méter mély a folyó vize - írta az AFP francia hírügynökség.
A Jangce vízszintje februárban kezdett el jelentősen csökkenni, a fél évszázada nem látott szárazság miatt. Hupej tartományban nagyjából négyszázezer ember maradt ivóvíz nélkül és 870 ezer hektárnyi termőföld került veszélybe.
A kínai hatóságok a Jangce felső folyásánál felépített "Három szoros" gát megnyitásával igyekeznek csökkenteni a szárazság hatásait. A gát víztározójában azonban már 155 méter alá csökkent a vízszint, veszélyeztetve az áramtermelést - írta a China Daily.
Forrás: nepszava.hu