Nőtt a Tanganyika-tó vizének hőmérséklete
A világ második legnagyobb víztömegű tavának vize legalább 1500 éve nem volt ilyen meleg, a tó élővilága veszélyben forog - hívta fel a figyelmet egy tanulmány.

A csaknem 33 ezer négyzetkilométernyi területű, a Kelet-afrikai-árokrendszer nyugati ágában található, tektonikus eredetű Tanganyika-tó 1435 méteres mélységével a Bajkál után a Föld legmélyebb állóvize. A tó hőmérsékletének jelentős - 0,9 Celsius fokos - emelkedése egybeesett az elmúlt évszázadban az emberi tevékenység okozta üvegházgáz-kibocsátással - hívta föl a figyelmet egy tanulmány. Ez tehát egy újabb, közvetett bizonyítéka annak, hogy a globális felmelegedésért az üvegházhatású gázok kibocsátása felelős.
Az éghajlatváltozással foglalkozó kutatások eddig leginkább a légkörre összpontosítottak, mostanság azonban egyre több szakember vizsgálja az óceánokban, tengerekben és tavakban mutatkozó hatásokat, ugyanis a vizek jelentős mennyiségű hőmennyiséget bocsátanak ki.
A Tanganyika-tó vize melegebb lett, és egyre kevésbé termékeny. Mindez a tanulmány szerint az emberi tevékenység számlájára írható. A szerzők arra is felhívják a figyelmet, hogy a tó élővilágában végbement változásoknak messzemenő következményei lehetnek. A kutatók e pontnál azonban megjegyezték, hogy a túlzásba vitt halászat talán még nagyobb károkat okozhat a tónak, mint a felmelegedés.