Légúti betegek és az időjárás
A felsőlégúti megbetegedésekben szenvedők, az asztmások és allergiások panaszait nemcsak a virágpor, fizikai terhelés, vagy váratlanul bekövetkező stressz fokozhatja, sokszor a megemelkedett légszennyezettség, a magas szálló por koncentráció is komoly panaszokat válthat ki.

Sok esetben viszont az időjárási viszonyok megváltozása váltja ki a tüneteket.
A különböző légszennyező anyagok feldúsulása a levegőben egyértelműen időjárási okokra vezethető vissza. A szennyezőanyagok légköri koncentrációját és a levegőből való kikerülését meteorológiai tényezők is befolyásolják. A szélcsendes, csapadékmentes időben a felszín közelében lévő úgynevezett keveredési réteg vastagsága igen lecsökkenhet, így a különböző légszennyező anyagok egy vékonyabb rétegben dúsulnak fel, mely nagyobb koncentrációt eredményez életterünkben.
Ilyen tipikus időjárási helyzet például, mikor napokig anticiklon tartózkodik adott térség felett, szélcsendes, napsütéses, csapadékmentes időt okozva. Nyári időszakban ilyenkor főleg az ózon és a szálló por jelent problémát a nagyvárosokban, míg a téli időszakban, a fűtési szezonban, a por mellett a kén-dioxid értéke lehet magas. A forgalmas útszakaszok mellett a nitrogén-oxidok mennyisége emelkedhet meg.
Az asztmásoknak azonban nemcsak az anticiklonális helyzetek okozhat panaszokat, hanem a frontátvonulások is. A viharos szél, a páratartalom és a levegő összetételének hirtelen változása is rohamot válthat ki. Vannak olyan asztmás betegek, akiket az időjárási frontok érintenek érzékenyen, mások a tartósan meleg vagy hosszasan fennálló, extrém hideg időjárás esetén érzik magukat rosszabbul.